Home সুখবৰ জীৱন গঢ়াৰ কমাৰশালৰ অন্যতম বাটকটীয়া ব্যতিক্ৰমী বিদ্যালয়

জীৱন গঢ়াৰ কমাৰশালৰ অন্যতম বাটকটীয়া ব্যতিক্ৰমী বিদ্যালয়

21
0

এখন ব্যতিক্ৰমী বিদ্যালয়ে সকলোকে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছে ।পুথিগত শিক্ষাতকৈ গুণগত শিক্ষাক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া এই বিশেষ বিদ্যালয়খন শিৱসাগৰত অৱস্থিত।শিৱসাগৰৰ ১৩নং ৱাৰ্ড অৱস্থিত এই বিদ্যালয়খনৰ নাম লখিমী নগৰ মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয় ।যদিও এই বিদ্যালয়খন চৰকাৰী বিদ্যালয়,বেলেগ চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ তুলনাত এই বিদ্যালয়খন কিছু ব্যতিক্ৰম।ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ জীৱন গঢ দিয়াৰ উপযুক্ত সমল বিদ্যালয়খনত উপলব্ধ ।পেলনীয়া সামগ্ৰীত প্ৰাণ পাই উঠা মহান লোকৰ বাণীয়ে বিদ্যালয়খনক অন্যান্য মাত্ৰা প্ৰদান কৰিছে ।উল্লেখযোগ্য যে বিদ্যালয় খনৰ প্ৰতিটো শ্ৰেণীকোঠাৰ সুকীয়া নামেৰে নামাকৰণ কৰা আছে ।জানিব পৰা মতে আয্যভট্ৰ নামৰ শ্ৰেণীকোঠাত বিজ্ঞান আৰু অংকৰ ক্লাছ হয়, বনফুল নামৰ শ্ৰেণী কোঠাত অসমীয়া ইংৰাজীৰ ক্লাছ হয় আৰু জোনাকী নামৰ শ্ৰেণী কোঠাত সমাজ বিজ্ঞানৰ ক্লাছ হয়।১৯৮৫চনতে প্ৰতিষ্ঠা লাভ কৰা এই বিদ্যালয়খনত থকা শিকণ সা সামগ্ৰীয়ে ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ বৌদ্ধিক মানসিক বিকাশৰ সহায়ক হৈছে।এই সম্পৰ্কে বিদ্যালয়খনৰ প্ৰধান শিক্ষক ব্ৰজেন বৰাই এনেদৰে কয়-সমূহ শিক্ষক শিক্ষয়ত্ৰী,ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ প্ৰচেষ্টাই বিদ্যালয়খনক এই পৰ্য্যায়ত পোৱালে।শিশু সকলক বন্ধুত্ব সুলভ ব্যৱহাৰৰ মাধ্যমেৰে শিক্ষাদান কৰা হয়।বিদ্যালয়খন আজি এই পৰ্য্যায়ৰ পোৱাৰ মূলতে বহু শুভ চিন্তকৰ অৱদান আছে।স্মতব্য যে বন্ধৰ দিনা ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলে বিদ্যালয়খনক স্বচ্ছ কৰি তোলে।জীৱন গঢ়াৰ শিক্ষাৰে উদ্বুদ্ধ হোৱা বিদ্যালয়খন অসমৰ সকলো বিদ্যালয়ে আদৰ্শ হৈ ৰওক।সহযোগ কৰিলে শিৱসাগৰৰ পৰা দিল্লিস্তান খানে  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here