Home উদ্যমী ড্ৰেগন ফলৰ খেতিৰে স্বাৱলম্বী হোৱা ব্যক্তিজনৰ কথাৰে

ড্ৰেগন ফলৰ খেতিৰে স্বাৱলম্বী হোৱা ব্যক্তিজনৰ কথাৰে

31
0

অসমৰ কৃষকে এবিধ নতুন খেতি কৰা আৰম্ভ কৰিছে।এই খেতিবিধৰ নাম ড্ৰেগন ফলৰ খেতি ।এই খেতি প্ৰধানকৈ গুজৰাটত হয়।ইয়ু টিউৱ চেনেলৰ যোগে সম্প্ৰচাৰিত এক অনুষ্ঠানত সম্পৰ্কে সবিশেষ জানিব পাৰি চিৰাং জিলাৰ চফিউৰ ৰহমান নামৰ ব্যক্তিজনে এই খেতি বিধ কৰিবলৈ মন মেলে।কথা মতেই কাম।ইয়াৰ পিছতেই আৰম্ভ হয় অন্য এক কৃষি বিপ্লৱৰ ।উল্লেখযোগ্য যে কৃষক চফিউৰ ৰহমানে ইয়াৰ পূৰ্বে বিভিন্ন ধৰণৰ ফলৰ খেতি কৰি লাভৱান হৈছিল ।সেয়ে তেওঁ নতুন ফলবিধৰ খেতি কৰিবলৈ মন মেলিছিল।স্বাভাৱিকতে চফিউৰে প্ৰাৰম্ভিক সময়ত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছিল যদিও বৰ্তমান ড্ৰেগন ফলৰ খেতিৰ যোগেদি যথেষ্ট লাভৱান হৈ পৰিছে ।জানিব পৰা মতে প্ৰতি কেজি ড্ৰেগন ফলৰ মূল্য ৭০০টকা।বজাৰতো নতুন ফলবিধৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাইছে ।প্ৰায় ষ্ট’বেৰী সদৃশ সোৱাদযুক্ত এইবিধ ফল দেখাতো খুবেই মোহ লগা ধৰণৰ।চফিউৰৰ মতে প্ৰতিজোপা ড্ৰেগন ফলৰ গছ ২০বছৰ পৰ্যন্ত জীয়াই থাকে আৰু এপ্ৰিল মাহৰ পৰা ফুল ধৰা আৰম্ভ হয়।অসমৰ কৃষকে যদি এই ফলবিধৰ খেতিক আদৰি লয় নিসন্দেহে অৰ্থনৈতিকভাৱে টনকিয়াল হ’ব।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here