Home সুখবৰ প্লাষ্টিকজাত সামগ্ৰীক সদ ব্যৱহাৰ কৰিছে এখন বিদ্যালয়ে

প্লাষ্টিকজাত সামগ্ৰীক সদ ব্যৱহাৰ কৰিছে এখন বিদ্যালয়ে

173
0

যি সময়ত পেলনীয়া প্লাষ্টিকৰ বাবে পৰিবেশ প্ৰদূষণে ভয়াবহ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে,সমগ্ৰ দেশতে প্লাষ্টিকৰ কেৰী বেগ, বটল নিষিদ্ধ কৰিব লগীয়া হৈছে, তেনে সময়তে পেলনীয়া প্লাষ্টিকক সদব্যৱহাৰ কৰি শোভাবৰ্ধন কৰিছে এখন বিদ্যালয়ে । বিশেষকৈ বৰ্তমান সময়ত প্লাষ্টিকৰ পেলনীয়া বটল আৰু কেৰী বেগ, কাৰ্টুনৰ থাৰ্মকল আদি জধেমধে পেলাই দিয়া ফলত ভূমি প্ৰদূষণৰ লগতে পানীৰ নলা সমূহ বন্ধ হৈ কৃত্ৰিম বান সৃষ্টিৰ মূল কাৰণ হৈ পৰিছে। আনহাতে প্লাষ্টিকৰ এই ভয়াবহ প্ৰদূষণক অন্য মাত্ৰা প্ৰদান কৰিলে মৰিয়নীৰ জংগল ব্লক উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ে।জানি সুখী হ’ব যে বিদ্যালয়খনে প্লাষ্টিকৰ বটল, থাৰ্মকল, পলিথিনৰ কেৰীবেগৰ সদব্যৱহাৰ কৰি পৰিবেশ সচেতনতাৰ নিদৰ্শন দেখুৱাবলৈ সক্ষম হৈছে। অসম নগালেণ্ড সীমান্তৱৰ্ত্তী জংঘলব্লক হাইস্কুলৰ শিক্ষক শিক্ষয়ত্ৰী আৰু ছাত্ৰ ছাত্ৰী মিলি পেলনীয়া প্লাষ্টিক সমূহ সংগ্ৰহ কৰি সেই প্লাষ্টিকৰ সদ ব্যৱহাৰ কৰি বিদ্যালয়ৰ চৌপাশৰ সৌন্দৰ্য বৰ্ধনত ব্যৱহাৰ কৰিছে। উল্লেখ্য যে বিদ্যালয়ৰ শিক্ষক সকলে প্ৰত্যেক দেওবাৰে “দেওবৰীয়া চ’ৰা” নামৰ এটা অনুষ্ঠান আয়োজন কৰি ছাত্ৰ ছাত্ৰী সকলক পৰিবেশৰ প্ৰতি সচেতন কৰা লগতে এনেদৰে পেলনীয়া প্লাষ্টিকৰ বটলে জেওৰা দিয়া লগতে অৰ্কিড আৰু ফুলৰ টাব,পলিথিনৰ কেৰীবেগে ফুল তৈয়াৰ কৰিবলৈ হাতে কামে শিক্ষা দি আহিছে। আনহাতে বিদ্যালয়খনে পেলনীয়া টায়াৰ আৰু থাৰ্মকলৰ কাৰ্টুনৰো সদ ব্যৱহাৰ কৰি বিদ্যালয়ৰ সৌন্দৰ্য বৰ্ধনত ব্যৱহাৰ কৰিছে। বিদ্যালয় কৰ্তৃপক্ষই বিদ্যালয় চৌহদত দুটা প্লাষ্টিক বেংক গঢ়ি প্লাষ্টিক বোৰ গোটাই ৰাখি পিছত মৰিয়নী নগৰ সমিতিক প্ৰদান কৰি আহিছে। আনহাতে বিদ্যালয়খনৰ এই প্ৰচেষ্টাই  সমগ্ৰ অঞ্চলটোতে প্লাষ্টিক প্ৰদূষণৰ প্ৰতি স্থানীয় ৰাইজকো সজাগ কৰি তুলিছে। জংঘলব্লক উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয়ে পেলনীয়া প্লাষ্টিকৰ সদ ব্যৱহাৰ কৰি বিদ্যালয় চৌহদৰ সৌন্দৰ্য্য বৰ্ধন কৰা লগতে প্লাষ্টিকৰ বাবে হোৱা ভয়াবহ পৰিবেশ প্ৰদূষণৰ প্ৰতি ছাত্ৰ ছাত্ৰীসকলক সচেতন কৰি তোলা কাৰ্য নিশ্চয়কৈ অন্য বিদ্যালয়ৰ বাবেও অনুকৰণীয়।খবৰ যুগুতালে মৰিয়নিৰ পৰা জ্যোতি প্ৰসাদ গগৈয়ে  ।  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here